Úspechy v Múze

Uplynulé mesiace v školskom roku 2014/15 boli pre súkromnú umeleckú školu Múza viac než úspešné. Tak ako po minulé roky sa zúčastnili rôznych tanečných a hudobných súťaží a aj tento rok sa môžu pochváliť novými skúsenosťami a ďalšími oceneniami.

Žiaci dychového oddelenia boli úspešní na troch významných súťažiach. Už vo februári to bola súťažná prehliadka Prešovského kraja v sólovej hre na dychových a plechových nástrojoch. Dve zlaté pásma v hre na saxofón získali Samuel Greňa a Teodor Sedláček. Tejto dvojici sa mimoriadne dobre darilo aj v apríli na Celoslovenskej súťažnej prehliadke v sólovej hre na saxofón v Starej Ľubovni, z ktorej si odniesli pekné strieborné miesta. Žiačky v hre na  zobcovej flaute nás úspešne reprezentovali na súťaži, ktorú organizuje ZUŠ Snina. Zo zlatého pásma sa tešila Alžbeta Greňová a strieborné pásmo potešilo Elenu Engelovú.

Ani tanečníci sa nedali tento rok zahanbiť. Na súťaži H&T CUP v Bratislave uspeli s choreografiami Rozhovory a Čas v nás. V apríli to bola súťaž Pohyb bez bariér v Žiline, kde získali ocenenia mladší, ale aj tí starší študenti. Asi najúspešnejším bol Festival moderného tanca v Bojniciach, z ktorého si priniesli tri prvé miesta za choreografie Spoločne, V rytme swingu a Non women no cry. Choreografia Kominári porota ocenila druhým miestom.

Rovnako dobre sa darilo aj našim spevákom. Už v jeseni v spolupráci s Vladom Železňákom nahrali pieseň s videoklipom Berte nás vážne.  To, že to naozaj so svojimi úspechmi mysleli vážne, dokázali aj na celoslovenskej súťaži Jesienka v Prievidzi, kde si speváčky Lýdia Dzurenková a Timea Lacová svojimi hlasmi vyspievali dve prvé miesta. Po prvý krát sme sa zúčastnili aj autorskej súťaže Kremnické laso. Okrem cenných skúseností sme v konkurencii množstva kapiel z celého Slovenska získali pochvalu od poroty za autorskú pieseň Ľudia moji milovaní, ktorú skomponovala naša gitaristka Tímea Ficková.  Na festivale detských a mládežníckych zborov Mládež spieva vo Vranove nad Topľou získal detský spevácky zbor Lienka ocenenie za úspešné uvádzanie kompozícií mladých slovenských skladateľov. Zbor predstavil niekoľko autorských piesní z dielne J.Hrubovčáka a V.Petrovčinovej, ktoré porotu práve zaujali. Výnimočný bol aj prínos vnášania netradičných populárnych prvkov  (beatbox) do zborovej kultúry, ktorý v interpretácii  komorného zoskupenia Young voices upútal členov odbornej poroty.

V máji si svoj úspech v podobe prvých miest na speváckej súťaži v speve populárnej a muzikálovej piesne Prešovský zlatý kľúčik znovu obhájili Lýdia Dzurenková a Timea Lacová. K týmto dvom sa pridala i druhá ocenená Alžbeta Dirbáková.

Plný zážitkov a obohatením pre našich žiakov bol aj trojdňový pobyt v Třebíči. Ten sa uskutočnil vďaka dlhoročnej spolupráci medzi SZUŠ Múza, Mestom Humenné a Mestom Třebíč a detským speváckym zborom Slunko. Počas troch dní sme spolu so zástupcami mesta Humenné ponúkli to najlepšie z našich hudobných programov vrátane orchestra Múza band. A hoci školský rok sa pomaly končí, naše aktivity pokračujú ďalej. Všetky doposiaľ nadobudnuté úspechy posúvajú našich žiakov, sú motiváciou, preto sa tešíme na to, ako nás  reprezentovala na medzinárodnej súťaži Gaštanček Timea Lacová – laureátka  a víťazka súťaže. Na celoslovenskej Hviezdičke (populárna pieseň) nás reprezentovala Nina Peráčková, ktorá po prvýkrát – a to veľmi úspešne zvládla náročné vystúpenie so živou kapelou, médiami a niekoľko tisícovým publikom.

Skladby a piesne, ktoré sú výsledkom celoročného snaženia  našich žiakov zneli počas celého mesiaca jún. Už 5. júna o 17. hodine sme dali priestor „Našim naj...“ v humenskom kaštieli na klavírnom koncerte. O týždeň neskôr sme si piatkové popoludnie (12.jún) spríjemnili hudobným „Piknikom s Múzou“, ktorý si pre vás naservírovali žiaci všetkých odborov. Tento rozmanitý program vystriedalo komorné podujatie „Hudba – kľúč k porozumeniu a láske“ 19. júna o 19. hodine v priestoroch Pravoslávneho chrámu sv. Cyrila a Metoda, na ktorom zaspievali zoskupenia Lienka, Spevácky zbor mesta Humenné, komorný miešaný zbor Chorus minor z Levoče ako aj hosť z Třebíča detský zbor Slunko, či domáci mužský spevácky zbor Rusinija.

Aj tanečníci sa už veľmi tešili na svoj celovečerný program „Ako plynul čas“ -  20. júna o 16 hodine v MsKS, na ktorom predviedli svoje najlepšie choreografie. Ich tanečné kroky smerovali  posledný júnový týždeň do Bulharska na medzinárodný festival v Sozopole.

Budeme radi, ak sa spolu s vašimi deťmi stanete našou súčasťou. Tešíme sa na vás!

Mgr. Viera Petrovčinová