2011 Lúčenie s Morenou

Výtvarníci sa lúčili s Morenou v tradičnom duchu.

Muriena naša kde si prebývala?

Na tom vyšnom konci v otrhanom domci.

Čo ti tam dávali?

Sukňu mi driapali. Po kúsku mi ju do vody hádzali.

Na slová, ktoré kedysi vyprevádzali mrzutú zimu zo sveta a vítali zelené púčiky jari, sa dnes už takmer nikto nepamätá. Tradície roky uchovávané v mysliach našich starých mám opásaných v krojovanom vzore miznú nenávratne preč. Už len miestami si na nich spomenú červenolíce dievčatá a vysokí šuhaji s výskotom pobehujúci po východoslovenských dedinách.

Vdýchnuť život starým obyčajom, vzkriesiť spomienky na minulosť, vzbudiť u mladých ľudí hrdosť na národné zvyky sa pred veľkonočnými sviatkami pokúsili výtvarníci z Múzy v spolupráci s členkami divadelného súboru ZOČI. Na počesť príchodu jari podpálili zimu a v chladných vodách Laborca utopili jej posledné pokusy zahaliť svet do nemej masky.

Vyniesli sme Morenu zo vsi.

Priniesli sme máj nový do vsi.

Chyťte že ju dietočky, CHYŤTE, a do vody hoďte, HOĎTE.

Pôvabná „bio“ Morena, ktorú z papiera vyrobili najstarší žiaci výtvarného odboru, najprv predviedla svoju krásu a zvodnosť zvedavým Humenčanom. Divadelníčky ju potom na brehu rieky starostlivo vyberanými slovami uhriakli, začarovali, a s výraznou pomocou výtvarníkov v tanečnom kruhu oslavovali jarné lúče slnka.

Morena zhorela na uhoľ, v lete zo starého mosta posledný raz mrazivo vydýchla, a odplávala v spoločnosti kačiek preč. O necelý rok sa vráti, možno vo väčšej sile, viac pokorená ľudskou vzburou, ale žiaci Múzy poučení oprášenými zvykmi už vedia ako jej povedať „tradičné“ ZBOHOM.

Nesieme vám máj, pod zelený háj.

Aby tráva rástla vyše kolena. O rok opäť zas dovidenia.

Alexandra Varcholová