10. narodeniny školy

Súkromná základná umelecká škola Múza bola zaradená do siete škôl a školských zariadení Slovenskej republiky dňom 1. septembra 2006. K obecnej štátnej umeleckej škole s päťdesiatročnou tradíciou tak pribudla vtedy prvá súkromná umelecká škola v Humennom, čím sa rozšírili možnosti vzdelávania v umeleckej oblasti v meste.

Pred desiatimi rokmi som na podnet niektorých kolegov pedagógov splnila legislatívne podmienky na otvorenie novej základnej umeleckej školy. Tím učiteľov, ktorými som sa obklopila mal vízie, predsavzatia, elán vybudovať umeleckú školu, ktorej zámerom bolo vytvárať tvorivé a motivačné programy pre deti a zároveň aj pre pedagógov. Naším cieľom bolo nájsť nové príležitosti pre sebarealizáciu všetkých študentov školy, svojimi koncertmi a rôznymi vystúpeniami sme chceli obohatiť kultúrne dianie v meste. Škola si zakladala aj na tom, že všetci pedagógovia pôsobili nielen ako učitelia, ale aj ako profesionálni umelci rôznych umeleckých zoskupení, či ako sólisti (takto je aj dodnes v prípade Mgr. Z. Dirbákovej, O.Minčičovej DiS.art., M.Sedláčka DiS.art., N.Spišákovej DiS.art.). Umelecky aktívni učitelia sú vzorom pre svojich zverencov a tak i dnes sú naše aktivity prezentáciou študentov a učiteľov školy Múza zároveň.

Desať rokov pre inštitúciu nie je dlhá cesta, verím, že ešte veľa výziev máme pred sebou, ale rozhodne je to dôvod obzrieť sa, zhodnotiť, prijať kritiku, pokračovať v úspešných projektoch. Chcem poďakovať všetkým pedagógom, ktorí zanechali svoju stopu v tejto škole a zaželať celému súčasnému kolektívu umeleckej školy Múza nadšenie pre prácu a radosť zo života!

Nadežda Spišáková DiS. art.