15.4.16 Deň narcisov 2016

Aj napriek chladnejšiemu počasiu v piatok 15. apríla do ulíc vyrazilo 16 tisíc dobrovoľníkov  s pokladničkami na podporu verejno-prospešnej zbierky pre Ligu proti rakovine. Deň narcisov, ako ho už všetci poznáme, sa tento rok konal už po dvadsiaty krát.

Ako si už Humenčania všimli, tento rok stred Fontány lásky zdobil veľký narcis. Nápad sa zrodil v hlave výtvarníčky a učiteľky Mgr. Eriky Vajdečkovej zo SZUŠ Múza. Na to, aby sme dielo mohli zrealizovať, bolo potrebných množstvo pet fliaš. Tie sme získali vďaka spolupráci s Technickými službami mesta Humenné ako aj spolupráci žiakov a pedagógov zo základných škôl (ZŠ Laborecká, ZŠ a Mš Podskalka, ZŠ SNP 1, ZŠ Hrnčiarska, ZŠ Dargovských, ZŠ Kudlovská, ZUŠ Mierová a SZUŠ Múza).

Na Dni narcisov sa základné školy prezentovali aj hudobným, tanečným a divadelným programom, ktoré je sprievodným programom verejnej zbierky na námestí v Humennom. Organizátorom tohto projektu je už desiaty rok umelecká škola Múza spolu, mesto Humenné a MsKS v Humennom. Každým rokom predstavujeme narcis v inej podobe. Mnohí si určite pamätajú na najväčší narcis vytvorený z rekordného počtu plastových vrchnáčikov z fliaš, alebo veľký kreslený narcis, či stonožku. Celá akcia sa niesla v znamení vzájomnej súdržnosti. V Humennom od r.2000 pôsobí OZ Spoločnosť klinickej onkológie, ktoré pomáha pacientom plnohodnotne začleniť sa do spoločnosti, zdieľať svoje radosti a starosti. Organizujú rôzne výlety, besedy a prednášky. V spolupráci s OZ Podvihorlatská paleta už štvrtým rokom organizujú výtvarný plenér so zahraničnou účasťou, ktorého zmyslom je pomôcť rodinám s onkologickými pacientami. Hosťami plenéra a výstavy s názvom Nech kvitnú kvety nádeje boli tento rok i výtvarníci zo Sanoku a Sárospataku. Účastníci plenéra sa stretli aj na našom programe na námestí pri Fontáne lásky.

Všetkým spoluorganizátorom a účinkujúcim ďakujeme. Veríme, že sme aspoň malou troškou pomohli dobrej veci aj tento rok.

Mgr. Viera Petrovčinová

Napísali o nás: http://humenne.korzar.sme.sk/