O škole

Súkromná základná umelecká škola Múza vznikla v roku 2006 z podnetu tvorivých a umelecky aktívnych pedagógov. Zámerom školy bolo a je vytvárať tvorivé a motivačné programy pre deti všetkých vekových kategórií. Pedagógovia školy  neustále hľadajú a vytvárajú priestor na umelecké vystúpenia v podobe verejných koncertov. Svojimi aktivitami sa snažíme oslovovať širokú verejnosť a tak obohacovať kultúrne dianie v meste.

Študenti školy pracujú v tanečnom, hudobnom, výtvarnom, literárno-dramatickom odbore a účinkujú na koncertoch ako sólisti alebo v súboroch. Pri škole funguje tanečný orchester MÚZABAND, detský spevácky zbor LIENKA, tanečný súbor PAVESA.

Od vzniku školy sme sa sústredili na hľadanie takých koncertov a aktivít, ktoré boli v našom meste netradičné. Myšlienku školy - dať priestor všetkým našim študentom- sme naplnili tzv. promenádnymi koncertmi, ktoré boli určené širokej verejnosti. Tak vznikli koncerty pod názvom „Zoznámte sa , prosím...“, ktorý bol jedným z prvých promenádnych koncertov. Naše pódium bola ulica, kde sme sa predstavili s hudobným a tanečným programom. Výtvarný odbor participuje pri všetkých programoch školy a aj v tomto programe získal priestor pre výtvarné aktivity (návrhy plagátov, maľovanie na tvár, príprava darčekových suvenírov).

Založili sme tradíciu benefičných koncertov  na podporu verejnej zbierky ku Dňu narcisov pre Ligu proti rakovine. Našim cieľom je svojim umením upozorniť a vyzývať verejnosť k spolupatričnosti. Za povšimnutie stojí aj benefičný koncert organizovaný vo vianočnom období – Čas radosti a veselosti. Záver tohto koncertu patrí otvoreniu predajnej výstavy, ktorú pripravujú študenti výtvarného oddelenia.  Výťažok z predaja je venovaný charitatívnym organizáciám.

Zaujímavým projektom školy bol v  roku 2010 projekt „Galéria na schodoch“, ktorého cieľom bolo skrášliť výtvarnými prácami neútulné prostredie verejného schodiska v budove, kde škola sídli spolu s inými subjektmi.

Od vzniku školy bolo, čo do počtu detí, dominantné tanečné oddelenie, a preto je len samozrejmé, že práca v tomto odbore vyústila do samostatného projektu „Tancujte s nami...“, kde sa v celovečernom programe predstavujú všetci študenti tohto odboru. Na tomto programe sa nemalou mierou podieľa výtvarný odbor, na pódiu vzniká harmónia tanca a obrazu.

Každoročne sa tešíme na absolventský koncert pod názvom „Naši naj...“. Hoci sme škola mladá, sme hrdí a pyšní na svojich absolventov, ktorí pokračujú v štúdiu na stredných umeleckých a vysokých školách. Sú ozaj pre nás „naj...“. Kolektív učiteľov kladie dôraz na dobrú atmosféru v škole a vzájomnú spoluprácu medzi rodičmi a učiteľmi. Sme presvedčení, že v pamäti našich absolventov a všetkých študentov školy štúdium zanecháva stopu, ktorá ich sprevádzajú celým životom.

Okrem koncertnej činnosti škola v roku 2011 zorganizovala celoslovenskú tanečnú súťaž pod názvom „Humenné-srdcom-pohybom“ a po vydarenom 1.ročníku v tejto aktivite pokračujeme.

Cieľom školy je vytvárať priestor k prezentácii pre všetkých svojich študentov, aby našli zmysel a zábavu v hudobných, divadelných, tanečných, či výtvarných aktivitách a aby  si zo štúdia  v Múze odnášali pocit a presvedčenie, že umenie sa stáva súčasťou ich života.