Hudobný odbor

Forma štúdia

Prípravné štúdium trvá jeden až dva roky a je určené deťom  predškolského veku (5 – 6 rokov) a žiakom prvého ročníka ZŠ. Žiaci si hravou formou cez hry, riekanky, piesne rozvíjajú svoje sluchové a rytmické schopnosti ako aj vôľové vlastnosti, akými sú trpezlivosť a pozornosť. Osvojujú si správne návyky spojené s hrou na hudobný nástroj a oboznamujú sa s notovou abecedou a umením.

Základné štúdium (I. stupeň) je určené prevažne pre deti vo veku 7 – 15 rokov. Člení sa na dve časti:

• 1. časť I. stupňa - štúdium má 4 ročníky

Žiak si hrou na hudobný nástroj  rozvíja svoju motoriku, upevňuje svoje vôľové vlastnosti (pamäť, pozornosť, dôslednosť). Ovláda základnú techniku hudobného nástroja, dokáže interpretovať nenáročné skladby menšieho rozsahu, je schopný vystúpiť na verejnom koncerte ako sólista alebo so svojim spoluhráčom či korepetítorom.

Úspešným absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu pre 1. časť I. stupňa základného štúdia získava žiak primárne umelecké vzdelanie.

Prvá časť I. stupňa základného štúdia hudobného odboru ZUŠ sa ukončuje absolventskou skúškou obsahom ktorej je interpretácia dvoch skladieb rôznych štýlových období.

• 2. časť I. stupňa - štúdium má 4 - 5 rokov /žiaci 5. až 9. ročníka ZŠ/

Žiak v tomto štúdiu je technicky zdatnejší, ovláda a orientuje sa v notovom zápise, stupniciach i akordoch. Dokáže interpretovať rozsiahlejšie skladby s dôrazom na  výraz a predstavivosť, intenzívnejšie vníma rôzne štýly hry a charakter skladieb. Po absolvovaní 2.časti I.stupňa je pripravený aj na štúdium na stredných umeleckých školách.

Úspešným absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu pre 2. časť I. stupňa základného štúdia získava žiak nižšie sekundárne umelecké vzdelanie. Druhá časť I. stupňa základného štúdia hudobného odboru ZUŠ sa ukončuje absolventskou skúškou (verejným vystúpením), na ktorom žiak predvedie sólový repertoár alebo štvorručnú, či komornú hru.

Počas štúdia hlavného predmetu v základnom štúdiu I. stupňa je žiak povinný absolvovať predmet hudobná náuka, ktorý sa vyučuje kolektívne 4 roky prvej časti a 4 roky v druhej časti I.stupňa. Štúdium hudobnej náuky sa ukončuje absolventskou skúškou.

Základné štúdium (II. stupeň) je určené pre žiakov 1. až 4. ročníka stredných škôl, má 4 ročníky a nadväzuje na I. stupeň štúdia.

Žiak II. stupňa je schopný plynule čítať notový zápis, naučiť sa novú skladbu bez pomoci učiteľa vrátane jej analýzy. Dokáže interpretovať skladbu s dôrazom na výrazové prostriedky. Pri hre dokáže uplatniť všetky technické schopnosti, ktoré si počas štúdia osvojil.

Druhý stupeň základného štúdia je ukončený absolventskou skúškou (koncertným výkonom žiaka), na ktorom interpretuje naštudované skladby sólovo, prípadne štvorručne, alebo v komornom zoskupení.

Obsahom celého štúdia je okrem základných správnych technických princípov aj interpretácia skladieb rôznych štýlových období od baroka až po súčasnú populárnu a jazzovú hudbu.